Soovita
"teeme ära!" eestvedajat!

Raineri lugu:Idufirmadega miljoneid teeninud mees koristas päevaga riigi prügist puhtaks

Saa tuttavaks Raineriga – idufirmade asutajaga, millest mitmed jõudnud laia maailma ja saanud kuulsaks. Rainer on ka kirglik sportlane: 2005. aastal tegi ta läbi maailma raskeima, Hawaii Ironmani täispika triatloni. Kui ta oma kuulsaima idufirma maha müüs ning Floridasse villa ostis, hakkas tal igav ja ta tundis, et peaks tegema midagi oma riigi heaks.

Rainer on üksildasevõitu tüüp, kellele meeldib metsas kolada. Ühel hetkel märkas ta, et ei ole metsas enam üksi – seal on märkimisväärne kogus autokumme, kummuteid ja kilekotte – see kooslus tundus vägivaldne.

Kui Raineri sõber Eestimaa Looduse Fondist rääkis talle ideest teha Eestimaa viie aastaga prügist puhtaks ütles Rainer: “Stopp! Me teeme selle ära küll, kuid me teeme seda ühe päevaga.” Rainer ütleb, et ta on kannatamatu inimene ja talle ei meeldi koristada. Tema arvates on viis aastat liiga pikk aeg. 2008. aastal koristas 50 000 inimest Raineri üleskutsel Eestimaa puhtaks. 2015. aastaks on “Teeme ära!” nime saanud ja rahvusvaheliseks kasvanud kodanikuliikumise raames oma riike koristanud rohkem kui 14 miljonit inimest.

Miks ta seda tegi? Sest tal tuli hirm, et äkki on ta ühel päeval vana mees, kes vaatab peeglisse ja mõistab, et oleks pidanud midagi tõeliselt olulist ära tegema, kuid pole jõudnud.

Meil on vaja Sinu pingutust ja abi, et leida üles kõikidest maailma riikidest inimesi, kes nagu Rainergi, tahavad endast midagi enamat pärandada kui villa Floridas.
Kas Sina tead, kes nad on?

Ülemaailmne koristuspäev

AASTAL 2018

2018. aasta 8. septembril soovime korraldada 150 riigi osalusel suure rahvusvahelise koristuspäeva, milest saaks maailma suurim positiivne kodanikualgatus.

Lilya lugusõjast hoolimata ja üle barrikaadide

Väljas on miinus 25 kraadi. Mul ei ole pennigi raha. Kiievis on üleval juba barrikaadid ning mu sõbrad saadavad mulle sõnumeid, et toimuvad rünnakud ja hoidku ma eemale. Aga ma pean sinna minema. Ma laulan vaksalites ning teenin nõnda natuke raha. Selle eest ostan natuke süüa ja rongipileti. Sõidan läbi väikeste linnade ning teen kõikjal peatuseid. Mul on kokkulepitud kohtumised erinevate inimestega. Näiteks tsirkuseartistide, floristide, poliitikute ja aktivistidega.

Üks koosolek toimub väikeses linnavalitsuse hoones, mille ette on püstitatud puuplankudest ja vanadest autokummidest barrikaadid. Sõidan edasi Kiievi poole. Uudised teevad mind ärevaks. Näen televiisorist, kuidas ametiühingute maja põleb. Ma pole kunagi oma elus nii kartnud. Ma kohtun aina uute inimestega. Koos otsustame, et ükskõik, mis ka ei juhtuks, me teeme oma eesmärgid teoks. Me toome üle kogu riigi inimesed tänavatele, metsadesse ja mujale ning koristame koos Ukrainat. Me panime sellesse kogu oma usu."

Ometi on see alles algus. Meie eesmärk on, et 8. septembril 2018 võtaks üleilmsest koristuspäevast osa korraga 150 riiki, tuues ühise eesmärgi nimel kokku kümned, või isegi sajad miljonid, inimesed.

See on umbes viis protsenti Maa rahvastikust. Hullumeelne eesmärk? Muidugi. Aga tehtav. Ja selleks on meil vaja sinu abi. Aita meil leida inimesi. Meil on vaja igast riigist leida inimene, kes organiseeriks ja koordineeriks. Tal peaks olena lai visioon ja oskus seda ellu viia. Me loodame, et äkki sina tead sellist inimest

Ülemaailmne koristuspäev

AASTAL 2018

2018. aasta 8. septembril soovime korraldada 150 riigi osalusel suure rahvusvahelise koristuspäeva, milest saaks maailma suurim positiivne kodanikualgatus.

Ervini luguavaliku ruumi koristamine piinlikust tegevusest rahvusliku uhkuse küsimuseks

Näiteks Albaanias on Ervin. Ta õppis seitse aastat Itaalias ja tuli siis tagasi kodumaale. Ta armastab Albaaniat ja tahtis midagi riigi heaks ära teha ning soovis, et teised kodanikud teeksid samuti. Kuid ta märkas, et keegi ei teinud midagi. Albaanias polnud vabatahtliku töö harjumust ning ühise ruumi koristamist peeti hullumeelseks, isegi piinlikuks ülesandeks.

Siis astus uksest sisse Ervin ja teatas, et ta tahab ühel päeval tuua kokku 100 000 inimest, kes kõik vabatahtlikult riiki koristavad. Ta oli kuulnud Eestist alguse saanud “Teeme ära!” algatusest ja võimalusest vaid ühe päevaga kogu riik puhtaks koristada. Ta naerdi välja, kuid Ervin ei andnud alla. Ta leidis toetajad, koordinaatorid, vajalikud kontaktid ja jäi endale kindlaks. Viimastel päevadel oli ta järjest üleval 72 tundi ning sõitis maha rohkem kui tuhat kilomeetrit, kuigi ta tervis on kehv, sest tema kopsud on haiged.

Tema pingutus oli mõike väärt ja rohkem kui 120 000 inimest järgisid Ervini üleskutset. Järgmisel aastal oli neid üle 140 000. Albaanias toimus sotsiaalne murrang ja selle põhjustas ühe mehe järjekindlus.

Ülemaailmne koristuspäev

AASTAL 2018

2018. aasta 8. septembril soovime korraldada 150 riigi osalusel suure rahvusvahelise koristuspäeva, milest saaks maailma suurim positiivne kodanikualgatus.

Urša lugumatemaatika­õpetaja pani ameti maha ning pani aluse prügivaba riigi sünnile

Sloveenias on Urša – endine matemaatikaõpetaja, kes otsis uusi väljakutseid. Kui talle tehti pakkumine organiseerida üleriigiline koristuskampaania, haaras ta sellest õhinaga kinni. Ta ütleb, et see, mis Sloveenias juhtus oli "justkui ime". Mõne aasta pärast suutis ta kokku tuua peaaegu 300 000 inimest. Jah, 300 000, ehk 14% Sloveenia elanikkonnast. Uršaon veendunud, et inimesed on Teeme Ära suurim varandus ja usub, et kui neil on ühine visioon, vähe egoistlikke ambitsioone ja sisemine soov muuta asju, siis juhtuvadki samasugused imelood nagu juhtus Sloveenias.

Nüüd on Urša koos oma tiimiga astumas järgmist sammu planeedi prügivabaks muutmise osas ja informeerib inimesi, kuidas tekitada järjest vähem jäätmeid. Veelgi enam, Sloveenia pealinn Ljubljana on võtnud endale eesmärgiks vähendada jäätmete hulka poole võrra, tõstes jäätmete liigiti kogumise 2025. aastaks 78 protsendi peale. Ikka selleks, et ühel päeval saaks Ljubljanast maailma esimene prügivaba pealinn. Taaskord üks unistus, mis võib peagi saada tõelisuseks, kui meil on sellised inimesed nagu Urša.

Ülemaailmne koristuspäev

AASTAL 2018

2018. aasta 8. septembril soovime korraldada 150 riigi osalusel suure rahvusvahelise koristuspäeva, milest saaks maailma suurim positiivne kodanikualgatus.

Kas tead Mõnda sellist inimest?

Me võtame temaga ühendust ja kui ta on valmis kaasa lööma, siis toetame teda.
Me õpetame ja aitame teda igati, kuid temas peab olema tahe ja organiseerimisvõime.
Sama oluline on, et tal oleks lai suhtlusring, kirg hullude ideede vastu ja oskus innustada.
Kuid ennekõike on olulisim ikkagi tahe.

Soovita "Teeme ära!" koristuskampaania eestvedajat

Soovitatava andmed

Sinu andmed

Kinnitan, et tunnen soovitatavat isiklikult.
Loe meie lubadust kontaktidega ümberkäimise kohta!